Brinkhaus Crystal Sval Dyne – 135×200

50%

2.996,00 kr. 1.498,00 kr.

Ekstravalg: 0 kr.

Brinkhaus Crystal Gåsedun Sommerdyne – er en luksuriøs dyne, der kombinerer stil og komfort. Dynen har førsteklasses fyld af europæiske gåsedun og er betrukket med det fineste egyptiske bomuld, som byder på en eksklusive følelse af komfort.

Det unikke ved denne kollektion er dens alsidighed. Du kan kombinere de forskellige dyner på op til 10 forskellige måder. Hver dyne har lette trykknapper i rustfrit stål, der gør det muligt at forbinde dem. Køb den dyne, du har brug for nu, og tilføj senere en anden dyne efter behov ved at kombinere to dyner. En komplet løsning, der passer til dine individuelle behov.

Fyldvægt: 250 gr. hvide gåsedun

Brinkhaus Classic Crystal Sval – let sommerkomfort i klassisk kvalitet

Brinkhaus Classic Crystal Sval dyne er en elegant sval dyne, skabt til dig, der ønsker lethed, åndbarhed og komfort på varme nætter.

Dynen er en del af Brinkhaus Classic-serien og forener eksklusive materialer med gennemtænkt funktionalitet.

Et oplagt valg som sommerdyne – og en af Brinkhaus’ mest populære løsninger.

Sval dyne – ideel til varme nætter

Brinkhaus Crystal Sval er klassificeret som sval dyne, perfekt til dig, der sjældent fryser, eller som sover i et varmt rum.

Den lavere fyldmængde gør dynen let og luftig, så kroppen kan ånde og komme af med overskydende varme.

Som sommerdyne hjælper den med effektiv fugttransport, så varmen ikke forstyrrer din nattesøvn – selv på lune sommernætter.

Brinkhaus Classic
Brinkhaus gåsedun

Ungarske Superior gåsedun – fyldig lethed med høj bæreevne

Dynen er fyldt med 90% hvide ungarske Superior gåsedun, kendt for deres fyldighed, lethed og høje bæreevne.

Gåsedun er større og mere luftige end andedun, hvilket giver en blød og luksuriøs fornemmelse – uden at dynen føles tung.

Resultatet er en sval dyne med naturlig temperaturregulering og behagelig komfort.

Brinkhaus Classic - enkel, pålidelig og skabt til hverdagen.

Eksklusivt bomuldsvår og fleksibelt kombinationssystem

Crystal Sval er betrukket med 100% egyptisk langfibret bomuldsbatiste med 305 trådantal, som føles glat, åndbart og slidstærkt.

Våret er Medicott-behandlet, duntæt og særligt velegnet til allergikere.

Dynen indgår i Brinkhaus’ kombinationssystem, hvor stærke, rustfri og nikkelfri metaltrykknapper gør det nemt at kombinere to dyner og tilpasse komforten efter sæson og behov.

Brinkhaus Tencel Sval Dyne
Brinkhaus Mutiple Option Crystal Sval Dyne

Produktinformation – alle detaljer samlet

  • Fyld: 90% hvide ungarske Superior gåsedun

  • Dun og fjer: Klasse 1 (bedst af 3) – EN 12934

  • Komfortgrad: Sval / sommerdyne

  • Vår: 100% egyptisk langfibret bomuldsbatiste, Medicott-behandlet

  • Trådantal: 305 TC

  • Konstruktion: Kassetteopbygning for jævn fordeling

  • Kantbånd: Hvid satin

  • Farve: Hvid

  • OEKO-TEX® STANDARD 100: Klasse I – fri for skadelig kemi, godkendt til spædbørn

  • NOMITE: Allergivenlig – fri for husstøvmider

Brinkhaus Logo
Med rødder i bomuldstekstiler og specialisering i batiste til dunprodukter har Brinkhaus gennem årtier etableret sig som en førende specialist inden for luksusdyner og puder. I dag er de anerkendt i over 40 lande for deres kompromisløse kvalitet og evne til at kombinere traditionelt håndværk med moderne innovation. Deres eksklusive dun- og fjerdyner sikrer en enestående afslapningsoplevelse med naturens fineste materialer – fra bløde dun til varmende kashmir. Til husstøvallergikere tilbyder Brinkhaus fiberdyner, der forener komfort, hygiejne og nem vedligeholdelse.